Az emlő jóindulatú daganatai

Az emlő a mellkasfalon elhelyezkedő mirigyes szerv. Az emlő bimbóudvarának közepéből emelkedik elő a mellbimbó, amelynek tetején pontszerű nyílással nyílnak az emlőmirigy kivezetőcsövei, a tejcsatornák.

A mell felépítésében három fő alkotórész játszik szerepet: a mirigyszövet, a kötőszöveti állomány és a zsírszövet. Az emlőnek saját izomzata nincs, csupán a bőr tartja és a kötőszöveti állomány rögzíti a mellkasfalon. Az emlők vér- és nyirokellátása, valamint beidegzése igen gazdag.

A legtöbb, az emlőkben felfedezett daganat jóindulatú, mintegy 80 %-os arányban. Nagyon fontos a fennmaradó 20 %-nyi rákos elfajulás megelőzése céljából a nők emlő önvizsgálata, amelyet már kamaszkorban meg kell tanítani a fiatal lányoknak.

  • Papilloma: A papilloma az emlő laphám eredetű, általában a tejelvezető csatornákból kiinduló jóindulatú daganata, amely rosszindulatúvá fajulhat. Legjellegzetesebb tünete a "vérző emlőbimbó". Kezelése sebészi eltávolítás.

  • Fibroadenoma : a női emlő leggyakoribb jóindulatú daganata, amely a pubertás kor előtti lányokban és fiatal nőkben figyelhető meg. Kialakulásában az ösztrogénszint emelkedése döntő szerepet játszik. A fibroadenoma tokkal körülvett, környezetétől élesen elhatárolódó, 1-10 cm nagyságú mozgatható csomó formájában jelenik meg. A menopauzát követően visszafejlődhetnek, illetve elmeszesedhetnek. Diagnózisát mammográfiával, vagy vékonytű aspirációval lehet felállítani. A sebészi eltávolítás után teljes gyógyulás következik be.

  • Phylloid tumor : óriás fibroadenoma, amely lebenyes, vagy cysticus szerkezetű lehet. Ritkán malignus átalakulás lehetséges, az esetek 15%-ában ad távoli metasztázist. Kezelése sebészi kimetszés.

  • Egyszerű fibrocystás elváltozás: jellemzője a fibrózus alapállomány felszaporodása, amelyben különböző nagyságú cysták és ductusok helyezkednek el. A cysták általában többszörösek és mindkét mellet érintik.

  • Proliferatív fibrocystás elváltozások: az emlő lebenyeinek (lobusok) és csatornáinak (ductulusok) hámtúlburjánzását (hámhyperplasia) jelenti. A hámhyperplásiák egy része szabályos, a rák kialakulásának veszélye kicsi. Atípusos hyperplasia esetén viszont nagy a kockázat a rák kialakulására. Hyperplasiás csomó jelentkezése esetén az orvos biopsziát javasol szövettani vizsgálat céljából. Rendszeres fizikális vizsgálat és a mammográfiai kontroll elengedhetetlen.

Címkék: női nemi szervek, daganat, tumor
A hír kommentálásához jelentkezzen be!
© 2009 - 2025 diagnozis.hu - Minden jog fenntartva!