Daganatos érképződés

A daganatsejtek erejének titka főképpen három dolognak köszönhető. Az egyik, hogy a daganatsejtek korlátlanul szaporodnak, a másik, hogy más szövetekbe, szervekbe terjedve áttétképzésre hajlamosak, a harmadik pedig, hogy képesek új erek képződését elindítani.

Az erek ahhoz kellenek, hogy a daganat növekedéséhez tápanyagot és oxigént szállítsanak a daganatba. A daganat növekedéséhez az új erek képződése elengedhetetlen. Ha a daganat elér egy bizonyos nagyságot (kb. egy színes gombostűfejnyi méretet), már fokozott oxigén- és tápanyagigénye miatt úgynevezett érnövekedési faktorokat termel, mely a daganat környezetében lévő ereket arra készteti, hogy új erek képződésével javítsák a daganat vérellátását.

Azzal, hogy a daganatnak saját érellátása alakul ki, mely a véráram útján kapcsolatban van a többi szervvel, megnő annak az esélye, hogy a daganatsejtek a vérrel más szervekbe elsodródva áttéteket képezzenek.

Minden daganatnak szüksége van erekre a fennmaradásához és növekedéséhez, és ebben a folyamatban az érképződésért felelős növekedési faktor (VEGF) szerepe elengedhetetlen. Mivel ma már a VEGF hatása célzott érképződést gátló ellenanyag kezeléssel gátolható, várhatóan szinte minden daganattípusban előbb-utóbb bizonyítást nyer alkalmazásának jogosultsága. Jelen pillanatban az érképződést gátló ellenanyag kezelés három daganattípusban alkalmazható:

  • áttétes vastagbél- és végbélrákban

  • áttétes HER2-negatív emlőrákban

  • áttétes nem kissejtes tüdőrákban.

A vérerekből kiinduló tumorokat éreredetű daganatoknak nevezzük.


Keringési rendszer daganatos megbetegedései
Címkék: daganat, rák, tumor, szív, keringési rendszer, erek
A hír kommentálásához jelentkezzen be!
© 2009 - 2025 diagnozis.hu - Minden jog fenntartva!