Jóindulatú tumorok az erekben

  • Haemangiomák

A haemangiomák a leggyakoribb veleszületett rendellenességek (hamartomák). Tulajdonképpen a vérerek hamartomája, nem valódi neoplazma. Az érintett erek nagysága szerint három osztálya van: hajszáleres (kapilláris), üreges (kavernás) és vegyes haemangiomák. Elsődleges megjelenési helye a bőr, de előfordulhat a nyelven, a vázizomzatban, a nyálmirigyekben, a gégén és a szájüregben. A haemangiomák sérülésekor fokozott vérzésveszéllyel kell számolni!

Az eperre emlékeztető, bőrből kiemelkedő válfaj színe mélyebb, kékesvörös színű. Szerkezete szivacsos, tele van vérrel telt erekkel, ujjnyomással a kisebbek elhalványíthatók. Korábban az ilyen érdaganatokat gyakran besugarazták, vagy műtétileg távolították el, ma ez csak kivételes esetben szükséges, mivel általában 14 éves korra szinte teljesen visszafejlődik. Az életveszélyes vagy esetleg nyomot hagyó haemangiomákat szteroidokkal, interferonnal, fekélyek ellen is használatos lézerrel lehet kezelni, vagy a mélyebben fekvő daganatokat sebészi úton is el lehet távolítani.

  • Lymphangiomák

A haemangiomákkal ellentétben ezek a nyirokrendszer valódi malformációi. Leggyakrabban a fejen és a nyakon alakulnak ki, klinikailag és szövettanilag 4 csoportba lehet őket osztani: hajszáleres (kapilláris), üreges (kavernás), cisztás (higróma) és lymphangiohaemangioma. Ez utóbbi csoport vegyes léziókat foglal magába, amelyek általában úgy viselkednek, mint más lymphangiomák, de, időnként véreznek és ez a kiemelkedő jellemzőjük. A lymphagiomák diagnózisának felállításában az MRI-nek különösen nagy jelentősége van, de a beteg kezelése utáni követésben is, a recídivák (kiújulások) észrevételében.

  • Granuloma teleangiectaticum (vadhús)

Ér eredetű szövetszaporulat. 2-10 mm átmérőjű, élénkvörös, vagy kékesvörös, félgömb alakú, alapjához keskeny kocsánnyal csatlakozó, rugalmas tapintatú tumor. Környezete erodált, nedvedzik, híg, nedves lepedék fedi. Sérülés esetén erősen vérzik. Leggyakrabban az ujjakon, kézen jelenik meg. Lábujjakon rosszul vágott körömlemez okozta sérülés következtében. Felépítésében értágulatok kötőszövetes beszűrődése, elvékonyodott, néha erodált hám látható. Tulajdonképpen gennykeltő felülfertőzések talaján keletkezett, érdús kötőszövetes „tumorocska” (sarjszövet). Eltávolítás esetén recídivára (kiújulás) hajlamos. Ennek elkerülése érdekében kerülendő a körömsarok mély kivágása, szűk, lapos orrú cipők viselése.

  • Paragangliomák

A paragangliomák a szimpatikus ganglionok (idegdúcok) chromaffin sejtjeiből származó paraganglion rendszer daganatai, e daganatok többsége hormonálisan aktív, főleg noradrenalint, calcitonint és adrenocorticotropint választanak ki. Általában jóindulatúak. A kifejezés, paraganglioma egyszerűen csak a neoplaziás folyamatot jelzi. A paragangliomák két csoportra oszthatóak: nyaki és halántékcsonti paragangliomák.

Nyaki paraganglioma

A leggyakoribb nyaki paraganglioma a nyaki verőér paragangliomája, amely a hasonlóan elnevezett kemoreceptorokból ered. Ez a paraganglioma sötét, vörösesbarnától a bíborig terjed a színskálája, jól körülírt neoplazma. Lassan növő, nyaki szövetmassza. Családilag örökletes, de spontán is kialakulhat. Az esetek 6-12 %-ában válik rosszindulatúvá. Diagnózisához rutin vizsgálatokra, nyaki angiográfiára és kétévente MRI vizsgálatra van szükség. A tűbiopszia szükségtelen és veszélyes, kontraindikált. Kezelése sebészeti kimetszés útján történik, de a daganat lokalizációja miatt megvan a halálozási kockázata is.

Temporális halántékcsonti paraganglioma

Az Arnold- és a Jacobson-ideg mentén kialakuló paraganglion lassan növekvő, erősen vaszkularizált daganata a halántékcsonti paraganglioma. A legkisebb ellenállás irányába terjed. Kezdetben a fossa jugularis (nyaküreg) csontos falát és a sziklacsont postero-inferior (hátsó-alsó) régióját erodálja, majd a környező csontos struktúrák elpusztítása révén intracranialis (koponyán belüli) és extracranialis (koponyacsonton kívüli) terjedést mutat. Ez a tumor hasonlatos a nyaki paragangliomához. Lassan nő és lokálisan invazív. Tünetei között a halláscsökkenés is megtalálható. Diagnózisa felállításához teljes fej- és nyakvizsgálatra van szükség, beleértve a hallásvizsgálatot és az agyideg tesztet is, valamint orvosi és családi anamnézisre. CT, MRI, MRA (kontraszt anyaggal) vizsgálattal a kiterjedését lehet megállapítani. Nagyobb tumor esetén angiográfiára is sor kerül. Radioterápia és sebészeti eltávolítás a kezelési módja, amely azonban függ a beteg korától és egészségi állapotától is. Posztoperációs követésre szükség van.


Keringési rendszer daganatos megbetegedései

Címkék: daganat, rák, tumor, szív, keringési rendszer, erek
A hír kommentálásához jelentkezzen be!
© 2009 - 2025 diagnozis.hu - Minden jog fenntartva!