A fizikai aktivitás hatással van az alvás minőségére is

Az emberek sokkal jobban alszanak és jóval éberebbnek érzik magukat másnap, ha hetente legalább 150 percnyi testmozgást végeznek – vonták le amerikai kutatók egy friss vizsgálat után a következtetésüket.

Egy több mint 2.600 főt – 18 és 55 év közötti nők és férfiak vegyesen - magában foglaló országos reprezentatív minta alapján az amerikai kutatók azt állapították meg, hogy a heti 150 percnyi mérsékelt vagy élénk testmozgás – ez szerepel egyébként az USA egészségügyi kormányzati iránymutatásában is – az alvás minőségét akár 65 %-kal is képes javítani. A vizsgálatban részt vett emberek elmondása szerint nappal jóval kevésbé érezték magukat álmosnak, szemben azokkal, akiknek a fizikai aktivitása ennél jóval kisebb volt.

A vizsgálatról szóló beszámoló az amerikai „Mentális Egészség és Fizikai Aktivitás” c. szakfolyóiratban jelent meg. A vizsgálat több bizonyítékkal szolgál az egyre gyarapodó kutatásokhoz képest, amelyek számos egészségügyi tényező miatt hangsúlyozzák a testmozgás fontosságát. Az USA-ban a felnőtt lakosság 35-40 %-ának vannak elalvási vagy nappali álmosság problémái.

„Mi azokat a fizikai aktivitási iránymutatásokat használtuk fel, amelyeket az egészségügyi kormányzat a kardiovaszkuláris egészség védelme érdekében megfogalmazott, de úgy tűnik, ezek az iránymutatások az egészségvédelem más területeire is kihatnak.” – mondja Brad Cardinal, az Oregoni Állami Egyetem edzéstudományi professzora. „A tudományos bizonyítékok növekvő mértékben bátorítják azt a koncepciót, miszerint a rendszeres fizikai aktivitás az alvás minőségének a javításában nem gyógyszeres alternatívaként szolgálhat.”

A következő tényezőkkel való kiigazítás után: életkor, testtömegindex (BMI), az egészségi és a dohányzási státusz, valamint a depresszió, annak relatív kockázata, hogy valaki gyakran érzi magát álmosnak napközben, szemben azokkal, akik sohasem érzik magukat túlságosan álmosnak nappal, 65 %-kal csökkent azon résztvevők körében, akik eleget tesznek a fizikai aktivitással kapcsolatos iránymutatásban foglaltaknak.

Hasonló eredmények adódtak az alvás közbeni lábgörcsre (68 %-kal kisebb valószínűség) és a fáradtság miatti koncentrációs zavarokra (45 %-os csökkenés) vonatkozóan.
Paul Loprinzi, a Bellarmine Egyetem (Louisville, Kentucky Állam) segédprofesszora, a vizsgálat vezetője az alábbiakat mondja:

„Ez volt az első olyan vizsgálat, amely a gyorsulásmérő eszköz mérte fizikai aktivitás és az alvás közötti kapcsolatot tanulmányozta, felhasználva az összes felnőtt korosztály országos reprezentatív mintáját. Eredményeink a rendszeres fizikai aktivitás és a nappal észlelt álmosság közötti összefüggést demonstrálják, ami azt sugallja, hogy a rendszeres fizikai aktivitás pozitívan befolyásolhatja egy egyén munkában való termelékenységét vagy egy főiskolai/egyetemi hallgató esetében azon képességet, hogy az előadások alatt oda tudjon figyelni.”

Dr. Cardinal szerint azok a korábbi vizsgálatok, amelyek a fizikai aktivitás és az alvás összefüggéseit vizsgálták, kizárólag a testmozgást végzők „önjelentéseit” használták fel. Ennek megvan az a veszélye, hogy nagyon sok ember hajlamos túlbecsülni a fizikai aktivitásának a mennyiségét. A professzor hozzátette, a testmozgásnak számos egészségügyi előnyei vannak, köztük az is, hogy a gyakorlójának segít abban, hogy éberebbnek érezze magát.

„A fizikai aktivitás nemcsak a csípővonalnak és a szívnek tesz jót, de segíti az alvást is. Ráadásul, ha valaki fáradt, akkor könnyebben kihagyhat egy edzést és alhat helyette, továbbá azzal is hozzájárulhat az egészség hosszú távú megőrzéséhez, hogy segíti a nehezebb döntések meghozatalát, illetve a rendszeres edzéshez szokott ember könnyebben veszi rá magát a testmozgásra.”- magyarázza Cardinal professzor.


Címkék: mozgás, aktivitás, pihenés, alvás, sport, kikapcsolódás, egészség, szív
A hír kommentálásához jelentkezzen be!
© 2009 - 2025 diagnozis.hu - Minden jog fenntartva!