- Extraduralis: a gerinccsatornában, de a durán kívül kialakuló daganatok. Tipikusan a rosszindulatú, másodlagos, metasztázisos daganatok előfordulási helye!
1.) Intraduralis-extramedullaris (juxtamedullaris) daganatok
Az összes gerincdaganatok 50 %-a a juxtamedullaris tumorok közé tartozik. Ezek túlnyomó többsége meningeoma és neurofibroma.
- A meningeomák általában a dura (a gerinccsatornát fedő rostos bélelő anyag) belső felszínéhez tapadnak, hosszúkás szilva alakú tumorok, amelyek a gerincvelőn benyomatot alkotnak, de azt nem infiltrálják. Szövettanilag jóindulatú daganatok, azonban egyaránt fennáll a kiújulás és a rákos elfajulás lehetősége.
- A neurofibromák a gerincvelői gyökerek Schwann-sejtjeiből és fibroblast elemeiből fejlődnek.
Ezeknél ritkábbak a (jóindulatú) angiomák, fibromák, lipomák, dermoidok.
- Az arteriovenosus angiomák nem valódi tumorok, hanem fejlődési rendellenességek, lehetnek intramedullarisak, intraduralis és extramedullaris, illetve extraduralis lokalizációjúak. Tüneteket akkor okoznak, amikor a kórosan vékony falú erek megrepednek és vérzés jön létre a gerincvelőt körülvevő subarachnoidealis térben.
2.) Intramedullaris daganatok
Relatíve ritka előfordulású daganatok, általában lassan növekszenek, szövettanilag jóindulatúak és sebészi beavatkozással határozottan gyógyítható daganatok. Kezdeti tünetük a generalizált hátfájás.
Leggyakrabban a nyaki régióban alakulnak ki. Tipikusan a gliasejtekből (támasztósejtek), vagy az ependimalis (gerinccsatornabélés kötőszövete) sejtekből eredő daganatok.
A glioma alapvetően és elsődlegesen jóindulatú neoplázia, azonban rákos daganattá fajulhat. A glioma a gliasejtekből kiinduló intramedullaris tumorcsalád, két alfajtája, az ependymoma és az astrocytoma fordul elő leggyakrabban, ritkábban a harmadik, az oligodendroglioma.
Az ependymoma a leggyakoribb intramedullaris jóindulatú tumor, az összes intramedullaris tumor kb. 60 %-át teszi ki. Elsősorban a 20-40 éves korosztályt érinti. A gerincvelő nyaki- és háti szakaszán egyaránt gyakran fordul elő.
Nevét a mikroszkóp alatt csillag alakúnak mutatkozó „astrocyta” sejtekről kapta. Az astrocytoma a gyermekeknél előforduló leggyakoribb intramedullaris tumor, az érintett korosztály az 5-10 éves gyerekek köre.
Ritka, veleszületett jóindulatú daganat a lipoma, mely leggyakrabban a gerincvelő háti szakaszán helyezkedik el. Ugyancsak ritka az ér eredetű hemangiomablastoma és a lipomyelomeningocele, a conus medullaris (gerincvelő határoló vége) lipomája.
3.) Extraduralis daganatok
Az extraduralis daganatok másodlagos neopláziák, rosszindulatú daganatok, elsősorban a prosztatarák, a tüdőrák, az emlőrák, a veserák és a pajzsmirigyrák csigolya áttétei terjednek be a gerinccsatornába.
Kivétel az extrém ritka jóindulatú, zsíros tumor, a lipoma, amely előfordul az epiduralis (a gerincvelő burkán kívüli) területen, ezt daganatot „epiduralis lipomatosis”-nak nevezik.