Kétfajta, merevedésre képes szövetet tartalmaz:
-
Corpora Cavernosa (barlangos testek), a pénisz nagy részét alkotó, merevedésre képes szövet.
-
Corpus Spongiosum (szivacsos test), ez a húgycsövet tartalmazza, vagy öleli körül.
A merevedésre képes szövetet a kötőszövet burkolja be és végül felszínén a bőr fedi. A pénisz makkját (fejét) laza bőr, az ún. előbőr, vagy fityma borítja.
A hímvessző rákos daganata nem gyakori betegség.
Kialakulásának rizikótényezői:
-
HPV vírusfertőzés,
-
Körülmetélés (előbőr eltávolításának) hiánya,
-
60 évesnél idősebb kor,
-
Fitymaszűkület,
-
Elégtelen személyes higiéné,
-
Gyakori szexuális partnerváltás,
-
Dohánytermékek használata.
A péniszrák lehetséges tünetei a hímvesszőn:
-
Gyulladás,
-
Váladékozás,
-
Vérzés,
-
Vöröses elszíneződés,
-
Irritált bőrrészek,
-
Duzzanat.
A péniszrák diagnózisa:
-
Kórtörténet felvétele,
-
Fizikai vizsgálat,
-
Általános egészségi állapot megállapítása,
-
Biopszia vétele a hímvesszőből szövettani vizsgálat céljára.
A hímvesszőrák diagnózisának felállítása után a rák stádiumának megállapítása történik meg, amikor azt vizsgálják, milyen mértékben képzett a rák a test más szerveibe áttéteket. Ehhez CT-t, MRI-t és UH készüléket használnak.
A hímvesszőrák kezelése
A kezelés a stádium fokától is függ. Vannak standard kezelési módok, és klinikai tesztelés fázisában lévő kezelési módok. A legalapvetőbb standard kezelési mód a következő:
► Mohs mikrosebészet (a tumort ilyenkor vékony rétegekben távolítják el a bőrtől, hogy minél kevesebb károsodást okozzanak a hímvessző testben.)
► Lézersebészet,
► Kriosebészet (fagyasztással történő eltávolítás),
► Körülmetélés,
► Széles körű helyi kimetszés,
► A pénisz részben, vagy egészben történő amputációja.
Sor kerülhet a lágyékban lévő nyirokcsomók kioperálására is.
Kísérő kezelések:
-
Radioterápia,
-
Kemoterápia,
-
Biológiai terápia,
-
Az „őrszem” nyirokcsomó biopsziája,
-
Radioszenzitív gyógyszerek adása,
Előfordul, hogy a kezelt hímvesszőrák kiújul. Ilyenkor szintén sebészi műtétre, radioterápiára, kemoterápiára és biológiai terápiára van szükség.
Prognózis
A pénisz rosszindulatú daganata nem gyakori, de agresszív, előrehaladt állapotban a gyógyulás valószínűsége csekély.
Tanácsadás a hímvesszőrák kezelése után
A beteg szexuális élete megváltozhat, ami kezdetben sokkhatásszerű élményt jelent. A beteg ilyenkor nem maradhat magára, hasonló sorstársakból álló terápiás csoport-beszélgetésekre járhat, és az orvosok is minden segítséget megadnak ahhoz, hogy a beteg élete újra egészséges mederben folyjék.
Az ondóvezeték és az ondóhólyag rákos daganatai
Az ondóvezeték a férfiak reprodukciós rendszerének része, amely idegeket, vér- és nyirokereket, valamint az ondóelvezető csövet tartalmazza. A hasüregből a herékig vezet és a herezacskóban csatlakozik a heréhez.
Az ondóhólyag páros szerv, nyálkahártyája termeli azt a híg folyadékot, amely az ondó legnagyobb részét teszi ki. Az ondóvezeték és az ondóhólyag közös kivezetőcsöve a prosztatába történő belépés előtt jön létre az ondóvezeték és az ondóhólyag kivezetőcsövének egyesüléséből, majd a prosztatán áthaladva nyílik a húgycsőbe.
Az ondóvezeték rákos daganata rendkívül ritka, leginkább az alábbiak fordulnak elő: liposarcoma (51%), leiomyosarcoma (19%), embrionális rhabdomyosarcoma (13%), és a rosszindulatú kötőszöveti histiocytoma (11 %). Gyakran képez más szerv áttétet az ondóvezetékbe és –hólyagba, különösen a prosztata rákja.
A szarkóma nem tartozik a gyakori ráktípusok közé. A húgy- és ivarszerveket érintő szarkómák közül az ondóvezeték szarkómája közel 30 %-ot tesz ki, megoszlása a két ondóvezeték között egyforma.
Kezelési módja sebészi rezekció (nyirokcsomó disszekcióval is), lokalizált radioterápia és ritkán kemoterápia. A tumor hajlamos a kiújulásra, ami függ a stádiumától, méretétől, az invazív tumor mélységétől és a sebészi kimetszés milyenségétől is. Veszélyes, vagy magas fokozatú kiújulás esetén ismételt rezekcióra van szükség, amely együtt járhat orchiectomiával, azaz a here-eltávolítással is, vagy az ondóvezeték teljes eltávolításával.
A férfi nemi szervek daganatos megbetegedései