Biopszia (tűbiopszia, sztereotaktikus biposzia: CT, vagy MRI irányította tűbiopszia, operációval együtt történő biopszia).
A jóindulatú agytumor kezelése
Az elsődleges agydaganatok terápiája két részből áll:
1.) Szupportív, tüneti kezelés: Az agydaganatok kb. 20%-a epilepsziás rohamokkal jár, mely esetekben antikonvulzív gyógyszereket kell adni. A szteroid kezeléssel csökken a perifokális ödéma, a koponyaűri nyomás.
2.) Célzott terápia:
Elsődleges a sebészi műtét.
A műtét orvosi neve craniotómia, mivel a koponya felnyitásával történik a tumor eltávolítása. A műtétet altatás alatt végzik, előtte a hajas fejbőrt a megfelelő részen leborotválják és a koponyát olyan speciális fűrésszel vágja fel az orvos, amely lehetővé teszi, hogy a műtét után vissza is tudja helyezni a kifűrészelt koponyadarabot. A sebész szempontjai: a tumor teljes eltávolítása, a fontos agystruktúrák megkímélése és hogy minimális legyen annak a valószínűsége, hogy neurológiai deficit tünetek maradjanak az operációt követően.
Előfordulhat, hogy nem lehetséges a műtéti beavatkozás elvégzése, pl. ha a tumor mélyen az agytörzsön van és a beavatkozással egészséges agyszöveteket roncsolnának. Ilyenkor radioterápia és más egyéb kezelés szükséges.
Radiosebészet
A jóindulatú agydaganatoknál nagyon hasznos lehet a radiosebészet, amikor gammakéssel a tumorba kobalt sugarat juttatnak be, amely összezsugorítja a tumort. Ez megelőzheti a hagyományos sebészi beavatkozást is, ilyenkor a tumor kicsinysége miatt a beavatkozás sokkal kevésbé traumatikus. A tumor kiújulásakor is alkalmazható a radiosebészet.
Brachyterápia. Lokális izotópterápia, elsősorban cisztás craniopharyngioma esetén alkalmazzák.
Radioterápia.
Kemoterápia. Jóindulatú daganat esetén ritkán élnek vele.
Fentiek kombinációja.
A kezelések része a rehabilitáció is, amelybe bevonhatnak fizikoterapeutát, beszédterapeutát és olyan gondozót, aki segít a beteg ellátásának mindennapi teendőiben. Az utókövetés során rendszeres az orvosi ellenőrzés.