A mell rövid anatómiája

A kifejlett női emlő tulajdonképpen tejtermelő, könnycsepp alakú mirigyekből álló páros szerv.

A női emlők a mellkasi bordák elülső felszínének mindkét oldalán elhelyezkedő szervek, a szegycsontokhoz az izompólyák, vagy más néven a Cooper felfüggesztő szalagok segítségével csatlakoznak. A mellkas fő izomzatán, a nagy mellizmon helyezkednek el. A nagy mellizom  anatómiailag 3 részből áll: a kulcscsonti, a szegycsonti és a hasi részből. A megnevezésük egyben utal az elhelyezkedésükre is.

A mellben nem található izomszövet, állománya kötőszövetből, zsírszövetből és mirigyes szövetből áll. A mell belsejében rendszertelenül elhelyezkedve kb. 12-20 db faggyúmirigy - az ún. Morgagni gumók -található. A faggyúmirigyeket fedő zsírállomány határozza meg a mell méretét és formáját. A kiemelkedő mellbimbó és a bimbóudvar, a mellbimbót körülvevő sötét rész normális esetben mindkét emlő közepén helyezkedik el.

Az emlőben található lebenyek sok kis apró lebenykéket tartalmaznak, amelyek gömbszerű mirigyek, vagy zsákocskák, ezek a tejtermelő emlőmirigyek. A tejtermelő mirigyek a hormonális jelekre adott válaszként tejet választanak el. Mindegyik tejtermelő mirigy (lebenyke) a tejgyűjtő mellékcsatornákon, vagy másnéven a mellékvezetékeken keresztül (ezek a fő tejcsatornákról úgy ágaznak el, mint a fa ágai), csatlakozik a fő tejcsatornákhoz, amelyeknek külső kijárati nyílásai a mellbimbóba vezetnek bele. A kisbaba tehát a mellbimbó szopásával ezekből a fő tejcsatornákból kapja az emlőben termelődő anyatejet.

Az emlőmirigy szerkezete és működése képes a változásokra, mintegy az ösztrogén, a progeszteron és a prolactin női hormonok hatására adott válaszként: a menstruációs ciklus folyamán a mirigyszövet változik, a terhesség során megindul a tejtermelés, a menopauza idején megnövekszik a mellek zsírszövetállománya, de előfordulnak jó- és rosszindulatú proliferációs folyamatok is.

Címkék: mell, emlő
A hír kommentálásához jelentkezzen be!
© 2009 - 2025 diagnozis.hu - Minden jog fenntartva!