A munkahelyi elfojtott düh megkétszerezi a férfiak szívroham kockázatát

Egy friss svéd kutatási eredmény szerint azok a férfiak, akik a munkahelyi sérelmeik miatt érzett dühüket visszafojtják, sokat ártanak a szívüknek.

Azok közül a férfi dolgozók közül, akik a kollegáikkal, vagy a feletteseikkel keletkezett konfliktusaik során következetesen elfojtják bosszankodásukat és haragjukat, több, mint kétszer annyian kapnak szívrohamot, vagy halnak meg szívbetegség miatt, mint azok, akik a konfliktus során szabad folyást engednek haragjuk kimutatásának.

Valójában a munkához kapcsolódó folyamatos konfliktusok figyelmen kívül hagyása a szívroham, vagy a szívkoszorúér betegségek okozta halálozás kockázatát háromszorosára növeli – legalábbis egy friss, 2800 fő svéd férfi dolgozó bevonásával végzett vizsgálat eredménye ezt mutatja.

A vizsgálat nem foglalkozott azzal, hogy a munkához kapcsolódó stressz levezetésének megfelelő módjait szemléltesse, csak azzal, hogy annak a rossz oldalát vegye górcső alá. A kutatók azt sem támogatták, hogy valaki „háborúskodó” fél legyen a munkahelyén, véleményük szerint a kiabálás és az ehhez hasonló viselkedési módok nem tartoznak a stresszkezelés megfelelő módszerei közé.

Ugyanakkor azt állapították meg, hogy ha valaki a munkahelyén kívül engedi szabadjára haragját a munkahelyen felgyülemlett feszültségek miatt, annál nem növekedett a szívroham, vagy a kardiovaszkuláris betegség miatti halál kockázata.

Ez a friss kutatási eredmény összecseng azzal az eredménnyel, amit egy tavalyi vizsgálat kapcsán publikáltak egy svéd orvosi folyóiratban. Akkor több, mint 3000 fő férfi bevonásával folytattak hasonló témában kutatást és arra a következtetésre jutottak, hogy azoknak a dolgozóknak, akiknek arrogáns, vagy hozzá nem értő főnökük van, megnőtt az esélyük az angina pectorisra (szorító mellkasi fájdalomra), a szívrohamra, vagy az egyéb okból bekövetkező halálra.

Érdekes módon a kutatók hangsúlyozzák, hogy ami igaz a férfiak esetében, az nem biztos, hogy igaz a nők esetében is. Ezt támasztja alá egy 2000 fő női dolgozó bevonásával végzett hasonló vizsgálat, akik körében a munkahelyi konfliktusoknak tulajdonítható szívroham, vagy szívbetegség miatti halálozás olyan csekély mértékű volt, hogy abból nem lehetett következtetéseket levonni. Már korábbi vizsgálatok is azt jelezték, hogy a nők eltérő stresszkezelési stratégiákat alkalmaznak, mint a férfiak, és a nők általában is jobban kezelik a stresszes szituációkat, mint a férfiak, mivel ők nem mennek el szó nélkül sérelmeik mellett.

Mindezek azt igazolják, hogy a szociális interakció, az emberekkel való beszélgetés rendkívül fontos. Ha valaki megtartja magának a dolgokat és csendben őrlődik magában, megnő a stresszhormon szintje. A nők sokkal kényelmesebben érzik magukat a társadalmi interakciók során, mint a férfiak. Sokkal beszédesebbek, míg a férfiak igyekeznek magukba fojtani véleményüket.

A munkahelyi környezet nagyon fontos életviteli helyszín, ahol az embereknek kommunikálniuk kell egymással, hogy mindenki úgy érezhesse, munkájával kapcsolatos véleményét szabadon kifejtheti. Nem szabad úgy bemenni egy munkahelyre, hogy valaki azt érezze, senki nem törődik ott vele. Ugyanígy, amikor a dolgozó hazamegy, nagyon fontos, hogy érzéseit megossza valakivel.

Az sem elhanyagolható szempont, hogy a családban felnövő gyermekek a szülők viselkedési mintáiból tanulnak. Éppen ezért a szülő viselkedése jelentősen kedvező hatást gyakorolhat a gyermek(ek) hosszú távú egészségi állapotára is, azáltal, hogy a szülő jó szerepmodell. Mindennek az az üzenetértéke, hogy a környezet, amely nevel, nemcsak az egyén egészségére, de azok egészségére is hatást gyakorol, akik fontosak az egyén számára.


 


Címkék: düh, szívroham, stressz, konfliktuskezelés
A hír kommentálásához jelentkezzen be!
© 2009 - 2025 diagnozis.hu - Minden jog fenntartva!