A tudatalatti üzenetek olyan gyorsan mutogatott képek, amiket a nézők nem „látnak” tudatosan.
50 önkéntjelentkezőt vizsgáltak, akiknek szavak sorozatát mutatták egy számítógépen. A szavak, csak egy másodperc töredékéig voltak láthatóak, túl kevés ideig ahhoz, hogy a résztvevők tudatosan elolvashassák őket. A szavak vagy pozitívak voltak (boldog, béke, virág) vagy negatívak (gyilkosság, kétségbeesés, györtelem) vagy semlegesek (doboz, kantár, fül).
Ahogy a szavak megjelentek, a résztvevőket megkérték, hogy helyezzék el őket a pozitív, negatív vagy semleges csoportok egyikébe. Akkor voltak a legpontosabbak, amikor a negatív szavakat kellett csoportba helyezni.
„Sok spekuláció történt már arról, hogy az emberek képesek-e érzelmi információt feldolgozni a tudatalattiukban, mint például képeket, arcokat vagy szavakat. Bemutattuk, hogy az emberek képesek felfogni a tudatalatti üzenetek érzelmi értékeit és következetesen demonstráltuk, hogy sokkal jobban rá tudnak hangolódni a negatív szavakra.” nyilatkozta Professor Nilli Lavie, a kutatás vezetője.
„Nyilvánvalóan vannak evolúciós előnyeink az érzelmi információra való gyors válaszadásban. Nem várhatunk a tudatunk ébredésére, amikor valaki egy késsel rohan felénk vagy amikor esőben és ködben vezetünk.”
„A negatív szavaknak gyorsabb a hatásuk. Hatásosabb lenne az ’Öld meg a sebességed’ felirat, mint a ’Lassíts’. Hatásosabb, ha az ellenfelünk negatív pontjait emeljük ki, mint az, ha a saját erősségeinket bizonygatjuk.”