Kritikus témák alatt az alábbiakat értjük:
-
A szexuális érintkezést,
-
A szerelmi kapcsolatot,
-
A nemi identitást és nemi szerepeket,
-
A reprodukciós anatómiát,
-
A testképet,
-
A pubertás és a reprodukció folyamatát,
-
Az érettség érzelmi aspektusait,
-
A szexuális életet nem folytató teenagerek absztinenciájának értékelését,
-
A védekezés alternatív módszereit,
-
A HIV-vírus és az STD (szexuális úton terjedő) betegségek megelőzését,
-
A fogamzásgátlás és a megelőzés elmulasztásának egészségügyi következményeit a szexuálisan aktív fiatalok között.
Tanulmányok kimutatták, hogy a serdülő korban lévő fiatalok szexuális életére igen nagy hatást gyakorolnak a szülők, az iskola és a barátok, de vallásos gyermekeknél még a papok tanításai is. A tanulmányok azt is kimutatták, hogy az őszinte és az orvosilag korrekt és pontos szexuális felvilágosítás igen hatékonyan tud működni.
A felnőtt ember szerelmi kultúrájának alapjait a fiatalkori szexuális felvilágosítás is képezi, de egész életre szóló és formáló élményt (negatívat, vagy pozitívat) elsősorban az jelent, hogy a felnövekvő gyermek a saját családján belül hogyan éli meg az édesanya és az édesapa nemi szerepét, férfi-nő kapcsolatukat és szerelmi életüket, vagy éppenséggel annak hiányát.
Ezt nevezzük a születéstől kezdődő pszichoszexuális fejlődési folyamatnak, melynek része az a tényező is, hogy milyen volt a gyermek viszonya a szüleivel, mennyi törődést, szeretetet és odafigyelést kapott, egyszóval a kötődés élménye és képessége kialakulhatott-e már gyermekkorban is, és nevelésében jelen volt-e az egészséges szülői kontroll és fegyelmezés.
Mindezek befolyásolják azt, hogy a gyermek felnőtté érve mennyire válik fogékonnyá a szerelem befogadásának képességére, mennyire igényli majd, hogy legyen egészséges párkapcsolata, és azon belül az intimitást, a gyengédséget, az őszinteséget és a szexuális együttléteket.