Egy cikkben, amely valószínűleg mosolyt csal a vegetáriánusok és a tejterméket nem fogyasztó vegetáriánusok arcára, a tudósok a tengeri algát mint egy gazdag, új, potenciális, a szívet tekintve is egészséges ételösszetevőként azonosították.
A tengeri alga és más makroalgák az ún. bioaktív peptidek forrásaként riválisuk a tejtermékeknek – áll a cikkben, amely az Amerikai Kémiai Társaság Mezőgazdasági és Élelmiszer Kémia Szakfolyóirata című kiadványában jelent meg.
Maria Hayes kutató és kollégái a bioaktív peptidek használata iránti megnövekedett érdeklődésről számolnak be, ezeket jelenleg elsősorban a tejtermékekből nyerik azok, akik az ún. funkcionális ételekhez használják fel őket összetevőként. A funkcionális ételek nemcsak táplálékként szolgálnak, de orvosságszerű hatásuk is van bizonyos betegségek kezelésében vagy megelőzésében. A tengeri alga gazdag, de elhanyagolt alternatív forrás – állítják a kutatók -, miközben a kelet-ázsiai és más kultúrák népei évszázadok óta fogyasztják őket: a norit Japánban, az ehető vörös pálmaalgát (Rhodymenia palmata) a tengermenti Európában és a limu palahalaha-t a bennszülött hawai konyha.
Ms. Hayes és munkatársai csaknem 100 tudományos vizsgálatot tekintettek át, és arra a következtetésre jutottak, hogy egyes tengeri alga proteinek éppúgy működnek, mint a bioaktív peptidek a tejtermékekben, csökkentik a vérnyomást, legalább olyannyira, mint a népszerű ACE-gátló vérnyomáscsökkentő gyógyszerek.
A biológiai aktivitással bíró peptidek a gastrointestinalis traktusban folyó emésztés vagy az élelmiszerfeldolgozás közben szabadulnak fel. Fontos szerepet játszanak a metabolikus szabályozásban és modulálásban, ezért potenciálisan gyógyhatású és funkcionális élelmiszer összetevőként használják őket, mivel elősegítik a szervezet egészségének a megőrzését és a betegségek kockázatának a csökkentését. Bioaktivitásukat az anti-hipertenzitivitás mellett az antioxidáns, a rákellenes, az antimikrobiális, az opioid (fájdalomcsillapító), az immunmodulátor és a koleszterincsökkentő hatásuk jellemzi.
„A makroalga törzsek változatossága, a környezet, amelyben megtalálhatók és a könnyű termeszthetősége teszik a makroalgát egy viszonylag kiaknázatlan, új bioaktív összetevő forrássá. Sokkal több erőfeszítésre van szükség potenciáljuk teljes feltárásához, illetve az élelmiszer termékekben a fogyasztókhoz való eljuttatásukban.” – vonták le a végső következtetést a kutatók.