A nem-invazív jellegű mammográfiai emlőszűrés célja az, hogy a kifejlődés kezdeti szakában lévő, korai, még pici és a nőgyógyász szakorvos által még nem tapintható csomókat felkutassa és kimutassa. A mammográfiai készülékkel végzett emlővizsgálat minden alkalommal kiegészül a hónaljak nyirokerei és az emlők ultrahangos vizsgálatával is, amely teljesen fájdalommentes eljárás.
A mammográfiás vizsgálat során külön-külön mindkét emlőről több szögből is felvételt készítenek. A legkorszerűbb gépekkel végzett eljárás gyors, a vizsgálat mindössze enyhe kellemetlen nyomásérzéssel jár, különösen azoknál, akiknek a melle érzékeny. Az emlők érzékenysége függ a menstruációs ciklustól is, ezért kérdezik meg vizsgálatra jelentkezéskor minden alkalommal, hogy mikor volt az utolsó menstruáció, és így arra az időpontra időzítik a vizsgálatot, amikor az emlők a legkevésbé érzékenyek és a legkevesebb hormonális változásnak vannak kitéve.
Azoknak a nőknek, akiknek nincsenek ugyan emlőrákra utaló tüneteik és panaszaik, de életkoruk miatt már ki vannak téve az emlőrák kifejlődése kockázatának (ez a kockázat a 45. és 65. életév között a legnagyobb), 2 évente ajánlatos mammográfiai emlőszűrő vizsgálaton részt venniük.
Akiknél a mammográfiai vizsgálat korábban jóindulatú elváltozást észlelt (pl. hamartoma) valamelyik emlőben, azoknak a nőknek minimum 1 évente ismételt mammográfiás és UH-os emlőszűrésen kell részt venniük.
A 45 évesnél fiatalabb nők esetében a mammográfiás szűrővizsgálat eredményességét az korlátozza, hogy a még hormonhatások alatt álló emlők állománya sokkal tömöttebb, mint később, - a változó kor kezdetén, amikor az ösztrogén termelés csökkenni kezd, illetve a menopauza, a rendszeres havi vérzés abbamaradása után az emlők állományában a zsírszövet aránya megnő, - ezért a hagyományos röntgenvizsgálat nem képes észrevenni a pici és ezért még nem tapintható csomókat.
Ha az emlőszűrés eredménye negatív, a nők megnyugodhatnak, mert nagy valószínűséggel nem fenyegeti őket az emlőrák veszélye. (A mammográfiás szűrésnél is előfordul minimális hibaszázalék.)
Ha a szűrés eredménye pozitív (általában 100 vizsgálatból 10 nőnél pozitív az eredmény), azaz kicsi, még nem is tapintható csomót mutat ki a mammográfiás és UH felvétel, további vizsgálatokra kerül sor: vékonytűs, vagy vastagtűs aspirációra, melynek során a felfedezett elváltozásból injekciós tűvel célzott sejtmintavétel történik, amelyet aztán szövettani vizsgálatra küldenek. Ha a szövettani vizsgálat pozitív, sebészi beavatkozásra kerül sor, amellyel a rákos szöveteket eltávolítják (szükség esetén, a beteg életének védelme érdekében a teljes emlőt is), majd a beteg onkológiai gondozásba kerül.
Az emlőszűréssel kiszűrhető korai, még kifejlődőben lévő emlőrák mielőbbi felismerése és kezelése életmentő lehet, és nem árt tudni, hogy minél korábban ismerik fel a daganatos elváltozást, annál kisebb a sebészi beavatkozás és a beteg pszichikai traumájának mértéke!