Agresszív vezetéshez vezet, ha valaki önmagával azonosítja az autóját

Az amerikai Temple Egyetem Fox Üzleti Iskolája docensének a kutatása szerint azoknál, akik önmaguk „meghosszabbításának” tekintik az autójukat, jóval erősebbek az agresszív vezetési stílus iránti hajlamok, mint más embereknél.

A tanulmány, amely az „Agresszív vezetés: Egy fogyasztási tapasztalat” címet viseli, az első olyan tanulmány, amely minden részletre kiterjedően vizsgálja azt, hogy a személyiség, a magatartás és az egyéni értékek hogyan járulnak hozzá az agresszív vezetési viselkedéshez. Az autóvezetés a legfontosabb „fogyasztási típusú viselkedési módok” egyike és az USA-ban az agresszív vezetés okozza az összes olyan autóbaleset 1/3-át, ahol személyi sérülés történik és az összes halálos kimenetelű baleset kétharmadát.

„Ez magyarázza azon jelenségek többségét, amelyeket már eddig is ismertünk. Például tudjuk, hogy a férfiak hajlamosak jóval agresszívebben vezetni és azt is tudjuk, hogy a férfiak sokkal inkább hajlamosak arra, hogy a kocsijukat önmaguk meghosszabbításának tekintsék, mint a nők.” – mondja Ms. Ayalla Ruvio, az Üzleti Iskola marketing fakultásának docensnője és a publikáció vezető szerzője.

Ms. Ruvio cikke – amely a „Pszichológia és Marketing Szakfolyóirat”-ban jelent meg – e jelenséget a fogyasztói magatartás perspektívájából veszi górcső alá és két olyan vizsgálaton alapszik, amelyet Izraelben folytattak le. Az egyik vizsgálat, amely holisztikus szempontból közelítette meg a személyiség, a magatartás és az egyéni értékek hatását, 134 fő, átlagosan 23.5 éves férfi és nő kérdőíves felmérésén alapult. A másik vizsgálat – amely 298 embert érintett – tulajdonképpen az első vizsgálat alapján épült fel, de kiegészítette azt a kockázat vonzattal, az impulzivitással, a hedonisztikus tevékenységként történő autóvezetéssel és az időtényező okozta nyomás percepciójával.

A vizsgálatok az alábbiakat tárták fel:


  • Azok az emberek, akik az önazonosságuk visszatükröződéseként fogják fel az autójukat, sokkal inkább hajlamosak az utakon az agresszív viselkedésre és a törvények megszegésére.

  • Azok az emberek, akiknél jelen van némi kényszeres hajlam, sokkal nagyobb valószínűséggel vezetnek agresszíven és hagyják figyelmen kívül a potenciális következményeket.

  • A fokozott materializmus (anyagelvűség) vagy az egyéni birtoklás fontossága szintén kapcsolódik a megnövekedett agresszív vezetési hajlamokhoz.

  • Azok a fiatalok, akik éppen az önidentitásuk kialakításának a korai stádiumában járnak, sokkal inkább szükségét érezhetik annak, hogy felvágjanak az autójukkal és a vezetési képességeikkel, mint mások. Ezek a fiatalok lehetnek túlzottan magabiztosak és így alábecsülhetik a vakmerő vezetési stílussal járó kockázatokat.

  • Azok az emberek, akiknek bevett szokásuk az agresszív vezetés, hajlamosak jóval több törvényszegési esetbe belekeveredni.

  • Az, ha valakinek időre kell mennie valahova és így „nyomás” alatt van, szintén agresszív vezetési stílushoz vezet.


„A vizsgálatok eredményei azt sugallják, hogy ha valaki az „egoja” meghosszabbodásaként tekint az autójára, az jóval agresszívebb vezetési magatartáshoz vezet, nem pedig fokozott vezetői óvatossághoz.” – írták a szerzők, hozzátéve: „Az egyének az út terében úgy tekinthetnek a járműveikre, mint amelyekkel a saját területüket foglalják el és szükségét is érzik annak, hogy fenntartsák e terület felett a kontrolljukat és megvédelmezzék azt, ha szükséges.”

Ms. Ruvio szerint a vizsgálatok alapján összeállított tanulmány következtetései számos kulturális kontextusban láthatók, mivel az autók és az identitás között erős kapcsolat van. Az adjunktusnő rámutatott például a minivan-ok „Foci-mama” (amerikai film) általi stigmájára, valamint a „Thelma és Louise” (híres amerikai film) rámenős és erőszakos autós női egyéniségeinek a szerepére.


Címkék: vezetés, autó, gépjármű, agresszív, viselkedés, jármű, közlekedés
A hír kommentálásához jelentkezzen be!
© 2009 - 2025 diagnozis.hu - Minden jog fenntartva!