A prolactint termelő hipofízis adenoma: A prolactinoma
A prolactinoma a hipofízis prolactin-termelő sejtjeinek jóindulatú daganata. A prolactinoma túltermeli a prolactint (hyperprolactinemia), ami egyúttal az LH és FSH hormonok elválasztódásának csökkenésével jár együtt, amelyek a szervezet ösztrogén és tesztoszteron hormonjainak termelődését stimulálják.
A prolactint túltermelő macroadenomák fele férfiaknál fordul elő, alacsony tesztoszteron szintet produkál, egyben a beteg elveszíti szexuális érdeklődését, a férfias jelleg csökken (haj, izom, csökkent libidó, impotencia, heresorvadás, emlőnövekedés, spermatermelés csökkenés).
A microadenomák több, mint fele tartalmaz prolactint. Prolactinoma főként fiatal nőknél fordul elő, amelynek következtében elmarad az ovuláció, csökken az ösztrogénszint, kimaradhat a menstruáció. Kezeletlen prolactinoma meddőséghez és vaksághoz is vezethet.
A növekedési hormont termelő hipofízis adenoma: A somatotrop adenoma
A növekedési hormon többletelválasztása drámai eredményeket okoz. Gyermek-, illetve serdülőkorban, amikor a csontok növekedési zónái még nem zártak, a hormontúltermelődés következtében óriásnövés (gigantizmus) alakul ki. A végtagok jelentősen megnyúlnak, de a csontok nem deformálódnak. Felnőttkorban a csontok növekedési zónája már zárt, ezért nem fokozott növekedés, hanem csontdeformáció alakul ki. Növekszik a kéz, a láb és a fej mérete. Jellegzetes tünetek, hogy megnő a cipő- és a kalapméret, szorít a gyűrű, az arcvonások eldurvulnak. A nemi működésben zavarok alakulhatnak ki, csontfájdalmak és az izomerő csökkenése jöhet létre.
Az ACTH-t termelő hipofízis adenoma: A kortikotrop adenoma