Hogyan kerüljük el és hogyan orvosoljuk a nyári egészségügyi bajokat?

Itt a strandolás, a napozás, a fagyizás és egy jó pohár, napközbeni hűsítő limonádé elfogyasztásának az ideje – ez utóbbit remélhetőleg nem az orvos rendelte, valamilyen nyáron könnyen beszerezhető betegség kiegészítő terápiájaként!

Tekintsük hát át, melyek a leggyakoribb nyári problémák, mivel védekezhetünk ellenük, és ha már megtörtént a baj, hogyan kezelhetjük őket.

A tudnivalók és a tanácsok amerikai orvosoktól származnak, és az alábbiakat foglalják magukban:

  • Dehidráció (kiszáradás) és hőguta

„A dehidráció és a hőguta kéz a kézben járnak, leggyakrabban akkor következnek be, amikor az emberek sokat tartózkodnak a napon.” – állítja Dr. Peter Galier, a híres Los Angeles-i Egyetem, az UCLA David Geffen Iskolájának orvostudományi társprofesszora. Nem történik más - Dr. Galier szerint -, mint az emberek izzadnak és az így elveszett elektrolitokkal teli testnedvet kizárólag vízzel helyettesítik, jobb esetben ásványvízzel. A dehidráció és a hőguta hamar bekövetkezhet, ha egy ember annyira kiszárad, hogy már nem tud izzadni, ami lehűtené a testét, és a testhőmérséklete így folyamatosan emelkedik.

Hogyan kerüljük el?

Ha valaki szabad levegőn tartózkodik és közben izzad, akkor 50-50 %-ban Gatorade-t és vizet kell kevernie és a keveréket innia, mely keverék gazdag káliumban és nátriumban. Legalább 1 liter ilyen keveréket kell meginni óránként abban az esetben, ha valaki napon dolgozik, tornázik, vagy sokáig gyalogol.

Figyelmeztető jelek!

A dehidráció tünetei az egyszerű szomjúságtól kezdve egészen az általános fáradtságig, fejfájásig, hányingerig és zavartságig terjedhetnek. A hőguta tünetei rögtön a fejfájás és a zavartság, de megjelenhet a delíriumos állapot, sőt, a hallucinációk is.

Mit kell tenni?

Míg az enyhe fokú kiszáradás folyadékbevitellel kezelhető, a hőguta már sokkal súlyosabb. Ha valakinek hőgutája van, azt kórházba kell szállítani, vagy mentőt hívni hozzá, hogy azonnali infúziós oldattal mentsék meg az egészségét. Kezeletlen, erős hőguta esetén ugyanis leállhat a vesék működése!

  • Mérges szömörce

„A közmondás mindig igazat mond.” – magyarázza Dr. Galier – „Három levelű levelei – engedjük élni” (amerikai közmondás, a szömörce bokor hármas levélzetére utal). Amikor megkezdődik a nyár, gondosan meg kell tervezni, merre megyünk kirándulni az erdőben.

A mérges szömörce, a parlagfű és a szömörce-fa levelek egy speciális olajat, az urushiol tartalmú növényi olajat tartalmazzák, erre az anyagra az emberek közel 50-70 %-a érzékeny. Márpedig, ha valakinél az érzékenység (allergia) kialakul, akkor a legközelebbi érintésnél már számíthat a kontakt ekcéma megjelenésére. A tünetek a növénnyel való érintkezést követő 8-48 órán belül jelentkeznek, erős viszketés, többszörös hólyagok és bőrvörösség jellemzik, és legalább 2-3 hétig is eltarthatnak.

Hogyan kerüljük el?

A mérges szömörce bokor három levelű növény, rendszerint sárga és bíbor színű, és hajlamos bármely bozótos részen megjelenni, gyakran más vegetációval együtt nő ki a földből. Éppen ezért, ha kirándulni megyünk nyáron az erdőbe, tartózkodni kell a bozótos területektől, vagy pedig magas szárú nyári csizmát, vagy zoknit kell viselni, de segíthet az is, ha a kitaposott ösvényen járunk az erdőben, és semmilyen olyan növényt nem érintünk meg, amely ismeretlen számunkra, akkor sem, ha tetszik a növény színe.

Figyelmeztető jelek!

A mérges szömörce képes felkúszni az emberre, még akkor is, ha valaki tetőtől-talpig zárt ruházatot visel, ami persze nyáron nem jellemző. Dr. Galier az alábbiakra figyelmeztet: „A levelekben lévő olaj a probléma. Ha levesszük a ruhánkat – pl. napozni akarunk az erdőben lévő tisztáson -, majd később megérintjük, amikor visszavesszük, már össze is kentük magunkat a mérges szömörce olajával, kezdődhet a viszketés és a bőr hólyagossá válása.”

 Mit kell tenni?

Mielőtt nyáron kirándulni mennénk az erdőbe, vegyünk a patikában egy felszíni viszketés elleni krémet, ilyen pl. a Kalamin. A Kalamin a szeborrhoeás, aknés bőr kezelésére használt kozmetikumok fontos összetevője, enyhén összehúzó, fertőtlenítő hatása miatt. Összetételét tekintve: vízben oldhatatlan cinkoxid és 0,5 %-os vas(III.)oxid keverékéből áll, színe rózsaszín. Ha tehát valaki érzékeny a mérges szömörce olajára, előzze meg a bőrallergiát a Kalamin használatával. Ha a bőrkontakt megtörténik és az allergia rosszabbodik, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, aki felszíni szteroid krémet, vagy szteroid tablettákat ír fel.

  • Ételmérgezés és egyéb, étel okozta problémák

„Az étel okozta megbetegedések sokkal gyakoribbak nyáron, és ennek számos oka van. Ha melegebb van, a magas hőmérséklet gyakran kárt teszt az ételekben. 40 fok felett és 140 fok alatt ugyanis olyan erjedési és romlási folyamatok indulhatnak meg a nem hűtőben tárolt, vagy nem megfelelően tárolt ételekben, amelyek emberi fogyasztásra alkalmatlanná teszik azokat. Ebben a hőfok terjedelemben ugyanis a mikroorganizmusok által előidézett ételerjedési folyamat megtöbbszöröződhet.” – magyarázza az UCLA Davis-i élelmiszer tudomány és technológia professzor asszonya, PhD, Linda Harris.

Hogyan kerüljük el?

Meleg napokon kerüljük a (főtt, sütött) tésztafélék, tésztasaláták fogyasztását, együnk inkább egy frissen készített szendvicset. Ne feledjük, ha bevásároltunk és sokáig tart hazaérnünk, sokféle élelmiszer erjedése indulhat meg a bevásárlókosárban. A nyári ételek tehát a baj és a baktérium táptalajai. Négy alapvető szabály van, amellyel az ételmérgezés elkerülhető: (1) főzd meg, (2) alaposan tisztítsd meg a kezed, (3) hűtsd le és (4) szeparáld el egymástól a főző- és a tálalóedényeket - mindezek nyáron különösen fontosak!

Nézzük meg ezeket egyenként:

(1) Nyáron használjunk a főzéskor hőmérőt, hogy megbizonyodhassunk arról, valóban elég meleg-e a fövő étel ahhoz, hogy a káros mikroorganizmusok elpusztulhassanak.

(2) Ha nem tartózkodunk otthon, mindig szappannal és vízzel mossuk meg előbb a kezünket, és csak azután nyúljunk az ételhez. Ha erre nincs lehetőség, akkor vigyünk magunkkal fertőtlenítő, előre csomagolt kéztörlőkendőt, és azzal töröljük át mindkét kezünket, mielőtt megfognánk az ételt.

(3) Ha nyáron ritkán lakta helyre megyünk kirándulni, feltétlenül vigyünk magunkkal hűtőtáskát, amely fenntartja az étel megfelelő hőmérsékletét. Arra ne használjuk, hogy azzal hűtsünk le bizonyos dolgokat (pl. dobozos sört), mert nem arravaló, hanem arra, hogy megtartsa a beletett hideg étel/ital hőmérsékletét. Soha ne felejtsük el a jégakkut fagyasztva beletenni, és vihetünk magunkkal jeget is. Ha nincs nálunk hűtőtáska, mert mondjuk hegyet mászni megyünk, akkor csak olyan ételt csomagoljunk, amely nem igényel hűtést. Meg lehet azt is tenni, hogy lefagyasztjuk az ételt (akár a házi szendvicset is), és mire fogyasztani akarjuk, felenged.

(4) Nyáron a nyers húshoz szükséges edényeket és konyhai eszközöket szeparáljuk el azoktól, amelyekben étkezni szoktunk.

Figyelmeztető jelek!

Az ételmérgezés figyelmeztető jelei között vannak az alábbi, jól ismert, gyanús jelek: hányás, gyomorgörcs, hasmenés, influenzaszerű tünetek, vagy ezen, nem kellemes tünetek bármely kombinációja. Gyakran véljük úgy, hogy az utolsó dolog, amit elfogyasztanánk, egy ételmérgezést okozó étel – és mégis megtesszük, és ezek okozzák a tüneteket. Míg az étel okozta megbetegedések néhány típusa 2-6 óra alatt gyógyul, addig a többinek 1-3 (esetenként hosszabb) napra is szüksége van. És ne feledjük, sokszor az az étel a bűnös, amire utoljára gondoltunk volna!

Mit kell tenni?

A legnagyobb erőfeszítések ellenére is, ha kihányunk valamilyen ételt, mindig jusson eszünkbe, hogy az elfogyasztott élelmiszerek közül melyik lehet a bűnös? „Néhány élelmiszer okozta megbetegedés – mint pl. az E. coli O157:H7 baktérium fertőzése – életveszélyes lehet, különösen kisgyermekek és idősebbek esetében, illetve azok körében, akiknek gyenge az immunrendszerük. Azokat a tüneteket, amelyek súlyosak, vagy/és hosszan elhúzódnak, kezelni kell. Aki úgy gondolja, hogy élelmiszer okozta megbetegedésben szenved, hívja fel az orvosát.” – figyelmeztet az amerikai FDA (Élelmiszer és Gyógyszer Felügyelet).

  • Szúnyogcsípések

Míg a szúnyogcsípés sokszor inkább csak bosszantó és viszkető púpokat okoz a bőrön, napjainkban már bizony félni kell tőle, amióta a Nyugat-Nílus-i vírus és a tripla-E (Eastern Equine Encephalitis angolul, magyarul: keleti ló-agyvelőgyulladás) kórokozó megjelent, és a címlapok számos halálesetről számoltak be. (Megjegyzés: 2007-ben az USA-ban egy szúnyogcsípés során egy skót férfi fertőződött meg a tripla-E vírussal, majd hazatérve kómába esett. Addig senki nem gondolt arra, hogy Amerikában is veszélyes lehet a szúnyogcsípés.)

Hogyan kerüljük el?

Háromféle módon is védekezhetünk a szúnyogcsípések ellen, legalábbis ez olvasható az amerikai CDC, a Betegség Ellenőrző Központ (hasonló szervezet, mint Magyarországon az ÁNTSZ) weblapján: „Használjunk rovarriasztót, különösen azokat, amelyek DEET-t, picaridint, vagy citrom-eukaliptusz olajat tartalmaznak; viseljünk nyáron annyi ruhát, amennyit csak bírunk, és amennyi fedi a karjainkat és a lábainkat; végül, kerüljük a szabad levegőn tartózkodást sötétedés után és hajnalban – ezek ugyanis a szúnyogcsípés csúcsidejei.”

Figyelmeztető jelek!

A szúnyogcsípés vörös, kiemelkedő púpként jelenik meg a bőrön, majd amint rosszabbodik, viszketni kezd.

Mit kell tenni?

A szúnyogcsípés rendszerint kevesebb, mint egy héten belül elmúlik. Ez alatt az idő alatt le lehet mosni a csípett bőrfelületet és tisztán is kell tartani, lehet jeges borogatást, vagy jeges nyomást alkalmazni, hogy enyhítsük a viszketést, aki nem allergiás rá, az szedhet antihisztamint, vagy használhat olyan viszketés elleni krémet, mint a Kalamin.

„A Nyugati-Nílus-i vírus által megfertőzött emberek közel 80 %-ának semmilyen tünete nem lesz. Ha olyan tüneteket kezd el magán tapasztalni, mint a láz, a fejfájás, a hányinger, a hányás, a testi fájdalom és időnként a duzzadt nyirokcsomók, vagy bőrkiütés jelenik meg a mellkason, a hasfalon és a háton, azonnal orvoshoz kell fordulni.” – figyelmeztet a teendőkre a CDC weblapja. Megvan rá ugyanis az esély, hogy ezek a tünetek a Nyugat-Nílus-i vírus fertőzésének a jelei.

  • Úszás közben szerzett fülproblémák

Úszás közben – de még zuhanyozás, vagy fürdés közben is előfordulhat – a fülcsatornában csapdába eshetnek a vízcseppek, ez pedig a fülcsatorna gyulladását és fertőzését okozhatja.

Hogyan kerüljük el?

Helyezzünk füldugót a füleinkbe úszás előtt. A füldugó egyszerű viaszdugó, vagy precízen illeszkedő dugó.

Figyelmeztető jelek!

Az „úszófül” tünetei a fülfájdalom és a csökkent hallás. Ezenkívül előfordulhat teltségérzés a fülben, láz, vagy duzzadt nyirokcsomó is.

Mit kell tenni?

Kizárólag orvos kezelheti az úszófület, mert a hallásvesztéssel – vagy gyermeke hallásvesztésével! - játszik, aki ezt nem veszi figyelembe.

  • Napozás okozta bőrégés

Nincs rosszabb, mint a bőr leégése nyáron. Fájdalmas, sérül a bőr, és azt jelenti, hogy a „betegnek” négy fal között kell tartózkodnia, amíg jobban nem lesz – vagy csak teljesen zárt ruhában léphet az utcára, hogy megvédje a leégett bőrfelületet. Miért tud a nap úgy égetni, mintha szalonnát sütnénk? Ugyancsak a CDC weblapja szerint „A napfény infravörös, látható, és ultraviola (ibolyántúli) fényből tevődik össze, az ibolyántúli fény UVA, UVB és UVC sugarakból áll. Az UVA sugarak okozzák a bőr cserződését és ráncosodását, míg az UVB sugarak napégést, bőröregedést, ráncosodást és bőrrákot okoznak.”

Hogyan kerüljük el?

Nagyon egyszerűen – vagy fedett, esetleg zárt helyen tartózkodjunk, vagy használjunk fényvédő krémet. A CDC szerint „A bőrgyógyászok azt ajánlják, hogy használjunk teljes spektrumú fényvédőt, amely blokkolja, vagy elnyeli az összes UV sugarat.” És, természetesen, ne gondoljuk azt, hogy csak azért, mert felhős az égbolt nyáron, nem lehet leégni. A legtöbb UV sugár ugyanis áthatol a felhőkön.

Figyelmeztető jelek!

Ugyan kellemes érzés a napon feküdni, de néhány órával később már megfizetjük az árát, ha nem védjük bőrünket fényvédő krémmel, vagy naptejjel. A CDC weblapja szerint „A tünetek rendszerint 4 órával a napnak való kitettség után kezdődnek, 24-36 óra elteltével rosszabbodnak, majd 3-5 nap alatt elmúlnak. Enyhe fokú napégés esetén a bőr pirossá válik, meleg és tapintásra érzékeny. Az ennél komolyabb napégés fájdalmas, a bőr duzzadttá válik és felhólyagosodhat.”

Mit kell tenni?

Rossz hír, hogy valójában a napégésnek nincs kezelési módszere – egyszerűen el kell kerülni! Használhatunk aszpirint, acetaminofent (Tylenol), vagy ibuprofent (Advil) a fájdalom és a fejfájás enyhítésére, valamint a láz csökkentésére. Igyunk ásványvizet, hogy elősegítsük a rehidrációt, és vegyünk hűs fürdőt.

Ha a napégés súlyosabb, és hólyagok képződnek, a CDC szerint a következőt kell tenni: „Könnyű pólyával kössük át, vagy fedjük le a területet gézzel, hogy megelőzzük a fertőzések kialakulását. A hólyagoknak nem szabad felszakadniuk, mivel az lassítja a gyógyulási folyamatot és növeli a fertőzésveszélyt.”


Címkék: nyár, sérülések, hőguta, napozás, kirándulás, úszás, kiszáradás, gyomorrontás, kiütés, víz, szúnyogcsípés
A hír kommentálásához jelentkezzen be!
© 2009 - 2025 diagnozis.hu - Minden jog fenntartva!