Lágyszöveti szarkóma

A lágyszöveti szarkómák a tumorok heterogén csoportja, amely a test támasztószöveteiből keletkezik. Ritka rákfajta, az összes ráktípusnak mindössze 1 %-át teszi ki.

Széles morfológiai különbségek vannak a lágyszöveti szarkómák között, amit a sejtek különböző eredete eredményez. Azonban – csakúgy, mint a csontszarkómák – hasonló biológiai és viselkedésbeli jellemzőkkel bírnak. Kezelésük hisztogenezisüktől (szövetfejlődés) függetlenül azonos.

A lágyszöveti szarkómák a felnőttkor betegségei, leginkább a 30. és a 60. életév között jelennek meg. Az egyetlen kivétel a rhabdomyosarcoma, amely kisgyermekkorban fordul elő leginkább. A lágyszöveti szarkómák közel fele a végtagokon jelentkezik, a maradék a fejen, a nyakon és a törzsön.

A betegség fájdalommentes csomóként jelentkezik, láz, súlycsökkenés és a vérszegénység, vagyis a rákbetegségek általános kísérő tünetei ritkák. A lágyszöveti szarkómákat nem lehet laboratóriumi megfigyeléssel vizsgálni. Éppen ezért fontos, hogy bármely felnőtt ember, aki a végtagján csomót észlel, tekintse úgy, hogy az szarkóma, egészen addig, amíg be nem bizonyosodott, hogy nem az. A valódi végtag traumák jelei sokszor félrevezetőek a szarkóma megállapítása szempontjából, s elég sok a téves diagnózis is, pl. hematoma (vérömleny), ínban fekvő ciszta, vagy nyirokcsomó.

A lágyszöveti szarkómák kezelésében gyakori a pre-operatív (operáció előtti) kemoterápia, amely a tumort zsugorítja. Önállóan, sebészeti úton kezelt lágyszöveti szarkómák esetében nagy a kiújulás aránya. A műtét előtti kemoterápiával az esetek mintegy felében sikerül elkerülni a műtét utáni sugárkezelést.


Sarcomák

Címkék: daganat, tumor, rák, lágyszöveti szarkóma
A hír kommentálásához jelentkezzen be!
© 2009 - 2025 diagnozis.hu - Minden jog fenntartva!