Lehetségessé válhat a Buruli-fekély kizárólag orális kezelése


Lehetséges lesz a Buruli-fekély, a súlyosan megnyomorító és deformáló bőrbetegség kezelése kizárólag orális (szájon át szedhető) gyógyszerekkel, amelyek meg fogják könnyíteni a terápiát.


A jelenlegi kezelések nagyon sok esetben az ambuláns betegellátás keretein belül is nyújthatók. Ez azt jelenti, hogy a decentralizált gyógyellátó helyeken is felírhatók a gyógyszerek. A lokális egészségügyi személyzet jóval több emberrel kerül kapcsolatba, mint a központi kórházaké, így sokkal több esetet tudnak korábban diagnosztizálni, ami azért fontos, mert a korai stádiumban a betegség kezelése még könnyű.
 
Mindezen következtetések csak egyikét jelentik azoknak a konklúzióknak, melyeket egy benini (egy nyugat-afrikai független állam) kutatás során vontak le a kutatóorvosok. A kutatást az Anterwerpeni Egyetem (Hollandia) „Trópusi Orvoslás Antwerpeni Intézete” doktorátusi címmel jutalmazta.

A Buruli-fekélyt egy mikobaktérium, a Mycobacterium ulcerans okozza (mint a tuberkulózist és a leprát is). A mikobaktériumok előidézte fekélyek bőrléziók kialakulásához vezetnek, melyek megnyomorító lyukakká nőnek és még a csontrendszerre is ráterjednek. A Buruli-fekély patogenezise (kórfejlődése) nagyrészt tisztázatlan, terjedésének a pontos módja nem ismert, mindezek pedig meggátolják a megelőző stratégiák kidolgozását.

A kezeletlen Buruli-fekély a bőr, jó néhány esetben a csontok, a szem és más szövetek masszív destrukciójához vezet. A betegségben érintett emberek mintegy 25 %-a tartósan rokkanttá válik. A betegek életének a megmentése érdekében végtag-amputációk válhatnak szükségessé. Még abban az esetben is, ha a bőrléziók begyógyulnak, a sebhelyek tartósan gátolhatják a végtagok mozgását.

Ha a kórképet idejében felismerik, a bőrléziót kisebb sebészi beavatkozás keretében kimetszik vagy antibiotikum terápia alkalmazásával állítják meg a fertőzés terjedését. A Buruli-fekély főként a szegény trópusi és szubtrópusi területeken jelentkezik, éppen ezért nincsenek olyan financiális ösztönzők, amelyek a gyógyszeripart új kezelési módok kifejlesztésére vennék rá.

Az elmúlt évtizedben a Buruli-fekély kontrolljában hatalmas előrelépések történtek, mivel az endémiás (járványos) területek egy ún. Buruli-fekély kontroll programot dolgoztak ki. 2005. óta Benin a streptomycin és a rifampin kombinációjából álló terápiát alkalmazza a kórkép gyógyításában, amelyet korábban a WHO (Egészségügyi Világszervezet) ajánlott.

Dr. Ghislain Sopoh, az Alladai Buruli-fekélyt kezelő központ (angol rövidítése: CDTUB) vezető orvosa Buruli-fekélyben szenvedő betegek egy csoportját hasonlította össze az ugyanazon faluból származó, de egészséges személyekkel – kor és nem szerint összeegyeztetve őket – annak érdekében, hogy rámutasson a betegség kifejlődésének a kockázati tényezőire. Világossá vált, hogy a környezeti (tengerszint feletti magasság), a genetikai és a viselkedési faktorok kombinációja növelheti a Buruli-fekély kifejlődésének a kockázatát. Ezeket a vizsgálati eredményeket jelenleg egy jóval hatékonyabb Buruli-fekély kontroll tevékenység keretein belül használják fel.

Dr. Sopoh epidemiológiai (járványtani) vizsgálatai demonstrálták a benini felügyeleti rendszer érvényességét és rámutattak a betegség fokális eloszlására. A szükséges antibiotikum és sebészi terápia hatékonynak bizonyultak. A betegség korai stádiumában lévő betegeknek nincs szükségük kórházi tartózkodásra és ambuláns ellátás keretein belül is kezelhetők. Ez azt jelenti, hogy az első vonalbeli terápia a lokális egészségügyi dolgozókra delegálható, akik a legtöbb emberrel személyes kapcsolatba kerülnek.

Dr. Sopoh kutatása ezen kívül segítette a terápiás döntések meghozatalát is, vagyis azt, hogy mikor kell sebészi beavatkozást alkalmazni. Mindezek ellenére a legújabban jelentett esetek kezelése a Buruli-fekélyt kezelő központok számára továbbra is nagy problémát jelent, továbbá az a paradox reakció és disszemináció (a betegség terjedése) is, amelyek az utóbbi esetekben láthatók, főként osteomyelitis (csontvelőgyulladás) esetében.

További kutatásokra is szükség van, de úgy tűnik, hogy a Buruli-fekély teljes mértékben kezelhető orális antibiotikumokkal. Ez a kezelési mód legalább a terhes nők esetében jól működött, amikor az orvosok a streptomycint (terhesség alatt kontraindikált) orális clarithromycinnel kellett hogy felcseréljék.


Címkék: Buruli-fekély, bőrbetegség, fekély, orális, gyógyszer, terápia, bőr, heg
A hír kommentálásához jelentkezzen be!
© 2009 - 2025 diagnozis.hu - Minden jog fenntartva!