Tüdőrák teszt - a kilélegzett levegő alapján


A Metabolomx egy amerikai diagnosztikai cég, amely munkája során arra fókuszál, hogy a kilélegzett levegő segítségével detektálja a rák metabolomikai szignatúráját. A cég nemrég publikálta az első klinikai vizsgálatának az eredményeit és arról számolt be, hogy egy kilégzési teszt segítségével nemcsak a tüdőrákot tudják detektálni, de képesek a humán tüdőrák különböző típusait is elkülöníteni.


A metabolomika a „jövő tudománya”, amely az anyagcserét a kis molekulájú metabolit profil alapján vizsgálja. A metabolom képviseli egy biológiai sejt összes metabolitjának a kollekcióját: az anyagcsere közvetítő anyagait, a hormonokat és egyéb jelzőmolekulákat, valamint a másodlagos metabolitokat.

Ezt az eredeti gondolatokban gazdag vizsgálatot a Clevelandi Klinikán végezték és Dr. Peter Mazzone, a Pulmonális, Allergia és Kritikus Gondozás Orvostani Részlegének az orvosa vezette. Dr. Mazzone a Metabolomx cég első generációs „Kolometriás Szenzor Sorozat”-át használta a vizsgálathoz és a tüdőrák detektálás több mint 80 %-os pontosságáról számolt be, összehasonlítva a CT-szkenneléssel. A vizsgálat azt is megállapította, hogy a Metabolomx cég első generációs Kolometriás Szenzor Sorozata képes azonosítani a tüdőrák altípusait (kissejtes, adenocarcinoma, laphám), mégpedig a 90 %-hoz közelítő pontossággal.

Az alacsony költségű, nem invazív metabolomikai lélegzet szignatúra rendelkezésre állása a tüdőrák esetében különösen időszerű, mivel az amerikai Nemzeti Rák Intézet Nemzeti Tüdőszűrő Vizsgálata (NLST) nemrég szólított fel a nagy kockázatú állampolgárok szélesebb körű CT-szűrésére. A lélegzet szignatúráról - amely az aktív tumor anyagcseréről ad számot – úgy vélik, hogy a CT vizsgálathoz kiegészítő információkkal szolgál és potenciálisan segíti a tüdő jóindulatú csomóinak a malignus csomóktól való klinikai megkülönböztetését. A szenzor detektálja az illékony organikus összetevők (a „metabolikus bioszignatúra”) egyedülálló mintáját, amely a kilélegzett levegőben található meg.

A Dr. Mazzone vezette vizsgálatról szóló beszámoló a „Mellkasi Onkológia Szakfolyóirata” (angol rövidítése: JTO) online változatában jelent meg, amely a „Tüdőrák Vizsgálat Nemzetközi Társasága”-nak a hivatalos folyóirata.

Dr. James R. Jett tüdőorvos és onkológus, a szakfolyóirat főszerkesztője, fentiekkel kapcsolatosan az alábbiakat mondja: „A JTO elkötelezett abban, hogy a legjobb klinikai vizsgálati eredményeket közölje, amelyek egy nap a betegellátásban valódi különbségeket hozhatnak. A most közzétett eredményeket ugyan további klinikai tesztelésekkel meg kell erősíteni, de mégis provokatív kihívást jelent számunkra az, hogy még közelebbről megismerhetjük a „bioszignatúrát”, amely a CT-szkennelés kiegészítője lehet.”

A Metabolomx cég alapítója és elnöke, Paul Rhodes PhD az alábbiakat nyilatkozta: „A Clevelandi Klinika eredményei a tüdőrák korai detektálásában a lélegzet analízis használatának a széles körű potenciálját demonstrálják. Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a mi első generációs lélegzet teszt technológiánk felveszi a versenyt a CT-szkenneléssel. A tüdőrák metabolomikai szignatúrájának a detektálása a kilélegzett levegőből egy nem invazív, gyors és alacsony költségű módszer, amely nemcsak a nem határozott CT-eredmények értékelésében fog segíteni, de a tüdőrák korai detektálásában és típusainak a megkülönböztetésében központi szerepet is játszhat majd, miközben csökkenti az egészségügyi ellátás költségeit.”

Dr. Mazzone szerint kutatásaik azt igazolták, hogy a lélegzet teszt nemcsak a tüdőrákos betegek azonosítását segíti, de olyan információkkal is szolgál, amelyek a terápiás döntések meghozatalában nyújtanak majd segítséget: mint pl. a tüdőrák típusa, a stádiuma és a prognózisa. Ennek a nem invazív tesztnek a pontossága tovább növelhető, ha a meglévő klinikai előrejelző tényezőkkel kombinálják, mint amilyenek a beteg egészségi státusza és a kora.

Dr. Mazzone és munkatársai a vizsgálathoz 229 személytől vettek lélegzet mintát. A kezeletlen tüdőrák 92 személy esetében biopsziával is bizonyított volt és a maradék 137 egyén a tüdőrák kifejlődése kockázatának volt kitéve vagy már meghatározatlan tüdőcsomói is voltak. A tudóscsapat egy logisztikai előrejelző modellt is kidolgozott, amelyet a szenzor színváltozásai alapján statisztikailag is validáltak. Az előrejelző modellbe belefoglalták a személy életkorát, nemét, dohányzási kórtörténetét és krónikus obstruktív pulmonális betegségét (COPD).

A vizsgálat kulcsfontosságú eredményei az alábbiak voltak:

  • Megközelítőleg 81 %-os pontosság a tüdőrák detektálásában, tekintet nélkül az altípusára.

  • Ugyancsak megközelítőleg 83, 85 és 89 %-os pontosság a betegek adenocarcinoma, laphámsejt és kissejtes tüdőrák szerinti megkülönböztetésében a kontrollcsoporttal szemben, ami azt demonstrálja, hogy a lélegzet teszt képes a tüdőrák altípusait megkülönböztetni – ez az első eset az orvostudomány történetében, hogy diagnosztikai eszköz erre képes!

  • A teszt arra is alkalmas volt, hogy a I-II-es stádiumú betegeket a III-IV. stádiumú betegektől megkülönböztesse (nagyjából 79 %-os pontossággal), jelezvén, hogy a teszt képes a tüdőrák jelenlétét a legkorábbi stádiumban is azonosítani.

A Metabolomx cég már megkezdte a következő generációs Szenzor Sorozat rendszerének a klinikai vizsgálatát a Clevelandi Klinikán. A vállalat azt várja, hogy a következő generációs rendszere több mint 100-szor szenzitívebb lesz a lélegzetben lévő kemikáliák detektálásában - melyek gyakran csak nagy alacsony koncentrációban vannak jelen a kilélegzett levegőben -, mint a mostani vizsgálatban használt jelenlegi rendszere.


Címkék: tüdőrák, tügő, légzés, kilégzés, dohányzás
A hír kommentálásához jelentkezzen be!
© 2009 - 2025 diagnozis.hu - Minden jog fenntartva!