Új kanadai módszer a rekurrens stroke előrejelzésére


A kanadai Calgary Egyetem Hotchkiss Agy Intézete (angol rövidítése: HBI) legfrissebb kutatása azt mutatja, hogy a CT (kompjuter tomográf) szkennelés használatával az orvosok előre jelezhetik, hogy azoknál a betegeknél, akik korábban tranziens iszkémiás rohamon (TIA, átmeneti helyi vértelenség) vagy minor stroke-on estek át és neurológiai tüneteket mutatnak, mint pl. a gyengeség vagy a beszédproblémák, fennállhat-e egy újabb, jóval súlyosabb stroke előfordulásának az esélye. Ez a létfontosságú információ segíthet az orvosoknak abban, hogy eldöntsék, az erősebb gyógyszerek alkalmasak-e a jövőbeli epizódok megelőzésére vagy azt, hogy a beteg biztonsággal otthonába bocsájtható-e.


Jelenleg az orvosok agyi MRI (mágneses rezonancia képalkotó) szkennelést használhatnak ahhoz, hogy előrejelezzék, ha egy TIA beteg ki van téve a második stroke bekövetkezése magasabb kockázatának. Sajnálatos módon azonban, az MRI készülékek Kanada legtöbb lakosa számára nem azonnal elérhetőek. A legtöbb központban – beleértve a vidéki kórházakat is – a CT szkennelés lehetősége rendelkezésre áll. Ez a vizsgálat azt szándékozta meghatározni, vajon a CT szkennelés lehet-e éppoly hatékony a stroke kockázat előrejelzésében, mint az MRI.

„Nagyon sok orvosnak nem áll rendelkezésére MRI készülék ahhoz, hogy lássa, mi történik a beteg agyában. Éppen ezért ez a vizsgálat lehetővé teheti az orvosi beavatkozások jóval szélesebb körű elérhetőségét, mint a csak specializált központokban rendelkezésre álló MRI hozzáférés.” – mondja Dr. Shelagh Coutts, a HBI egyik tagja, a publikáció vezető szerzője és az Egyetem Klinikai Idegtudományok Osztályának a docense.

A stroke kockázat értékelése céljából Dr. Coutts és munkatársai kontrasztanyagos (festékes) injekciót használtak a szívtől az összes agyba futó vérér vizualizálására. Ezt a tesztet CT angiogram-nak nevezik, amelyet egy rutin CT szkennelés részeként könnyen elvégezhetnek. A kutatók megállapították, hogy azok a betegek, akiknél elzáródás vagy beszűkült erek bizonyítéka állt fenn a CT felvételeken, a rekurrens (ismétlődő) stroke magasabb kockázatának vannak kitéve. Továbbá megállapították, hogy a CT angiogram szkennelés képes volt előrejelezni a stroke ismétlődését ugyanolyan pontossággal, mint az MRI.

Shirley Christensen, egy 79 éves hölgy tranziens beszédzavar epizódot élt át és TIA-val diagnosztizálták 2 héttel ezelőtt. Képes volt a tünetei kezdődését azonosítani és orvosi segítséget kért. A „Calgary Stroke Program”-jában szintén részt vevő Foothills Orvostudományi Központ orvosai CT szkennelést használtak annak meghatározására, hogy az idős hölgynél az újabb stroke fellépésének a kockázata nagyon alacsony volt és haza is engedték a kórházból.

„Örülök, hogy hazajöhettem, majd egy későbbi napon visszatérhettem MRI vizsgálat céljából.” – mondta örömmel a beteg. Korábban az orvosok további vizsgálatok céljából bent tartották volna a kórházban.

Ez a kutatási eredmény lehetővé teszi az alacsony kockázatú betegek számára, hogy otthonukban is biztonsággal kezeljék őket és ne kelljen kórházba menniük és ez előnyös az egészségügyi ellátórendszer terheltségének a csökkentése szempontjából is.

„Még az MRI készülékkel rendelkező központokban is gyakran fordul elő, hogy a beteg vizsgálata késedelmet szenved. Kutatásunk hatása azonnali és lehetővé teszi a már elérhető eszközök használatát a betegek segítése érdekében.” – összegezte Dr. Coutts.


Címkék: stroke, szív, keringés, vér, rekurrens stroke
A hír kommentálásához jelentkezzen be!
© 2009 - 2025 diagnozis.hu - Minden jog fenntartva!